Poker to gra karciana, w którą najczęściej gra się na prawdziwe pieniądze. Jednak podczas gdy w innych grach kolory są często uszeregowane według starszeństwa, to w Texas Hold’em wszystkie kolory mają taką samą siłę. Oznacza to, że nie ma znaczenia, jaki kolor wykonałeś — serca lub wina, będą miały taką samą siłę, jeśli karty w ich składzie będą miały taką samą wartość.

Nie oznacza to wcale, że kolory w pokerze nie mają żadnego znaczenia. Istnieją odmiany pokera (na przykład 7-Card Stud), w których kolory różnią się siłą.

Ranking garnitury

W pokerze zdarzają się momenty i sytuacje, w których ranking kolorów jest po prostu konieczny. Ranking może być potrzebny w następujących punktach:

 • Kiedy gracze są rozsadzane na ich miejscach. W większości przypadków uczestnicy gry sami wybierają swoje miejsca przy wybranym stole pokerowym, ale mimo to zdarza się, że rozkład miejsc jest zasadą. Jeśli taka sytuacja już się pojawiła, o tym decyduje rozkład kart, a miejsca są przydzielane zgodnie z wartością nominalną kart. Jeśli zdarzyło się, że kilku uczestników otrzymało karty o tej samej wartości nominalnej, o wszystkim innym decyduje najwyższy kolor w pokerze.
 • Kiedy uczestnik zostanie wyznaczony do obowiązkowego kroku. Z reguły obowiązkowe kroki występują w pokerze Stud Five i Seven Card, ponieważ nie ma w nim krupiera (gracza, który rozdaje karty). Z tego powodu pierwszy krok może wykonać gracz, który zostanie określony przez ten sam system, który opisaliśmy w pierwszym przypadku.
 • Split. Takie sytuacje mogą wystąpić, gdy cały bank na końcu gry musi być podzielony w równym stopniu na kilku graczy (którzy wygrali), a żetony nie są równo podzielone. Wtedy daną sytuację rozwiązuje starszeństwo karty. Jeśli jednak zdarzy się sytuacja, w której sytuacji nie można rozwiązać za pomocą starszeństwa kart, to wtedy używają się kolory rangowe.

Oprócz wszystkich powyższych sytuacji istnieją również takie spory, w których sprawę rozwiązuje również starszeństwo kolorów, ale nie wpływa to w żaden sposób na przebieg gry.

Co oznaczają kolory?

Wszyscy fani gier karcianych, nie tylko pokera i wszyscy, którzy przynajmniej raz w nią grali, wiedzą, że używa się czterech kolorów:

 • Kier,
 • Karo,
 • Trefl,
 • Pik.

Te dobrze znane kolory są standardowe nie tylko przez kilka lat, ale przez kilka stuleci! Zwyczajowe oznaczanie garniturów przyszło do nas z języka francuskiego. Ale musisz wiedzieć, jak te kolory są oznaczone w języku angielskim, ponieważ to on jest językiem podstawowym w wielu pokojach pokerowych i większość kasyn z niego korzysta. Tak więc kolor pik w języku angielskim będzie spadet, karo — diamonds, trefl — clubs, kier — hearts. Ale w pokojach pokerowych znajdziesz te napisy najczęściej w tej formie — Jc, As, 10h, 8d, więc teraz, gdy spotkasz jeden z tych skrótów w pokerze, będziesz wiedział, co to znaczy. Ale kolory nie oznaczają tyle, ile się mówi, z reguły są one używane tylko wtedy, gdy konieczne jest wykonanie odpowiednich kombinacji. W innych przypadkach wszyscy zwracają uwagę wyłącznie na wartość nominalną kart.

Starszeństwo koloru w pokerze

W pokerze, podobnie jak we wszystkich innych grach karcianych, starszeństwo kart jest uznawane w następujący sposób:

 • Pik — to starszy kolor;
 • Kier — następne, po pik;
 • Karo — garnitur trzeciego stopnia;
 • Trefl — ta karta jest najniższa.

Jak zapamiętać starszeństwo kolorów w pokerze?

Wielu początkującym, którzy muszą nauczyć się wszystkich zasad, taktyk i strategii, bardzo trudno jest od razu wszystko zapamiętać. Dlatego profesjonalni i doświadczeni gracze w pokera radzą poświęcić dużo czasu na treningi i spędzić nie więcej niż 3–4 godzin dziennie na teorię, ale poza tym zaleca się skonsolidowanie całej wiedzy zdobytej w praktyce.

Wielu znanych i odnoszących sukcesy pokerzystów bardzo prosto zapamiętało starszeństwo kolorów — używając alfabetu angielskiego. Ta metoda jest jedną z najłatwiejszych, ponieważ starszeństwo kart jest uporządkowane alfabetycznie, więc zapamiętanie ich nie będzie trudne.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *